OKNA, OKNA

Scenariusz i reżyseria: Wojciech Solarz
Zdjęcia: Tomasz Nowak
Obsada: Wojciech Solarz, Sebastian Stankiewicz, Robert Jarociński, Janusz Onufrowicz, Anna Smołowik, Zuzanna Grabowska, Izabela Dąbrowska, Leszek Lichota
Produkcja:  Gardenia Saska Film w koprodukcji z Studio Dźwiękownia, Telewizja Polska

 

 

Siedzący całe dnie na leśnej ambonie i tropiący wspólnie z leśniczym, plądrujące okoliczne wioski i miasteczka głuszce.. Wojtek, pewnego wieczora wraca polami z pracy i natyka się na dziwne zjawisko. Dom się porusza w oddali. A właściwie jedno zapalone okno. Kiedy wraca wieczorem dnia następnego sytuacja się powtarza. Następnego również. I następnego. Poza tym z dnia na dzień okien ukazuje się coraz więcej. I więcej. I jadą. Zaintrygowany Wojtek, nie wiedząc do końca czy ktoś sobie z niego żartów nie robi, próbuje rozwikłać okienną zagadkę, zwłaszcza, że odnajduje związek między świecącymi i jadącymi w nocy oknami a znajdującym się nieopodal i powiększającym z dnia na dzień dołkiem, do którego powoli wchodzi, a za chwilę koczując nocami z drabiną i namiotem, zaintrygowany, obserwuje coraz to częściej pojawiającą się w oknie dziewczynę, a razem z dziewczyną jakiegoś mężczyznę i coraz to nowe hece i zjawiska w oknach również się ukazujące.. Wspólnie z dwoma, nie do końca rozgarniętymi kolegami swymi, kierowany dziwnym przeczuciem ważności ukazującego mu się zjawiska, Wojtek próbuje rozwikłać zastanawiającą go nocno-okienno-świecącą zagadkę.

Poetycko-abstrakcyjna historia o poszukiwaniu i potrzebie miłości, przeznaczeniu, pewnych znakach wewnątrz i na zewnątrz i o tym, że nie tylko polowanie na głuszce musi być koniecznie sensem naszego życia.


NOMINACJA W KONKURSIE:
Najlepsza reżyseria: Wojciech Solarz


Aktor teatralny, filmowy i kabaretowy. Scenarzysta i reżyser filmów niezależnych. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (2002), oraz Kursu fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii  Filmowej Andrzej Wajdy (2010). W latach 2003-2004 Aktor Teatru Ateneum w Warszawie. W latach 2004-2012 Aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Zagrał wiele ról teatralnych na deskach warszawskich teatrów Narodowego, Ateneum, Studio, Dramatycznego, Na Woli, Montownia, Kamienica, Teatru Kochanowskiego w Opolu oraz role filmowe, między innymi główne role w “U Pana Boga w ogródku” i “U Pana Boga za miedzą” J. Bromskiego, serialu “Sprawiedliwi” i filmie “80 milionów” w reż. W. Krzystka, “Bobry” w reż. H. Gotkowskiego, role w filmach J. J. Kolskiego, “Strajku” V. Schlondorffa, “Popiełuszcze'” R. Wieczyńskiego, “Bitwa Warszawska 1920” J. Hoffmana, “Odzie do Radości” i “Miasto 44” J. Komasy, “Wałęsa” A. Wajdy, “Teraz Ja” A. Jadowskiej, “Bogowie” Łukasza Palkowskiego, serialu i filmie „Bodo” M. Kwiecińskiego, “Once at the Orphanage” R. Magomadova i S. Abisheva  i innych. Role w serialach “Oficer” M. Dejczera, “Nie rób scen” Ł. Palkowskiego, “O mnie się nie martw”, “Czas Honoru”, “Drunk History” w reż. J. Macierewicza i innych , oraz role w Teatrach Tv i Teatrze Polskiego Radia.

Autor filmów niezależnych “Tajemnica Alberta” i “Norbert Juras i Syn” pokazywanych i nagradzanych m in. na festiwalach w Gdyni, Wrocławiu, Koszalinie, Zielonej Górze, Walencji,  oraz na Kultoffkino w TVP Kultura. Laureat nagrody im. Jana Machulskiego za rolę w filmie “Odwyk” w reż. K. Jankowskiego. Nominowany do Offowego Odkrycia Roku za rok 2010 oraz do nagrody Złota Kaczka za rolę w filmie “80 milionów”.  Oraz nagród za role teatralne, między innymi nagród za role w spektaklach dyplomowych na FST w Łodzi 2002 r. oraz MFST w Warszawie 2002 r. Nagrody Aktorskiej na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 2013 r. za rolę Heathcliffa w “Wichrowych Wzgórzach” w reż. K. Kowalskiego oraz Wyróżnienia Aktorskiego na festiwalu “Dwa Teatry” 2018 r. za rolę Autora-Władysława Szlengla w spektaklu Teatru Tv ‘Okno na tamtą stronę” w reż. A. Hofmana. Od 2010 roku występuje w “Kabarecie na Koniec Świata” na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego w Warszawie, do którego również pisze teksty monologów, skeczy i piosenek. Współtwórca serialu kabaretowego La La Poland.

 

Najlepsze zdjęcia: Tomasz Nowak

Autor zdjęć filmowych i operator kamery. Nominowany do nagrody operatorów kamer ACO i BSC za film “IDA”. Nominowany do Złotej Kijanki za etiudę “Lilith”. Absolwent PWSFTviT w Łodzi oraz Vilmos Zigmond Masterclass.